Участието в този конкурс ще даде възможност на всеки от Вас да обогати знанията си за траките, техните бит, култура и архитектура.
Национален конкурс за детска рисунка и пластика
на тема „Траките”
Под патронажа на Кмета на Община Казанлък
Организатори:
НЧ”Възродена Искра – 2000”Казанлък, Икола за изобразително изкуство „Ренина” и Исторически музей „Искра”гр.Казанлък
Траките са един от най-старите индоевропейски народи, който е създал цивилизация и е живял хилядолетия в обширни пространства. Наименованието траки е употребено най-напред от Омир за съюзниците на Троя. Постепенно то разширява обхвата в писмените свидетелства и с помощта на археологически доказателства става ясно, че покрива неизмеримо население, което според Херодот е най-многобройния народ след индийския и ако бяха единни, то биха били непобедими.
Едно от най-властващите тракийски племена е това на одрисите. Според атинския историк Тукидид тяхното царство е най-голямото в Европа между Адриатическо и Черно море.
Казанлъшката долина, наричана от средата на 90-те години на XX век „Долината на тракийските царе“, е свещена територия на Одриското царство. Осеяна е с гробници, мистериозни храмове, над които се издига най-големия досега документиран мегалит в Югоизточна Европа. През ранната елинистическа епоха Севт III построява в свещената територия своята столица Севтополис в 320 г. пр. Хр. Градът е издигнат по предварително направен план върху развалините на укрепена царска резиденция и тракийско селище.
Така е и по цялата територия на нашата Родина – селища, храмове, гробници, съкровища.
Всичко свързано с живота на траките по нашите земи/бит,култура,занаяти/, митовете и легендите впечетлява и интригува, увлича всеки, който е тръгнал по пътя на опознаването на този древен народ.
Обичате Българската история?
Обичате да рисувате и моделирате?
Включете се в нашия конкурс!
Участието в този конкурс ще даде възможност на всеки от Вас да обогати знанията си за траките, техните бит, култура и архитектура. С помощ могат да се включат и вашите близки /само с информация/.
Прочетете книги, посетете музеи, гледайте филми, говорете с Вашите учители, с историци, скулптури и художници. Всичко това ще бъде Вашата машина на времето, чрез която ще се върнете в древните времена на покритата с тайни тракийска цивилизация.
Тракийската култура се превърна във визитна картичка на България пред света. Ето защо Вашите рисунки ще се превърнат в посланици на добра воля, за популяризиране на богатото тракийско наследствопо нашите земи.
Цел
Стимулиране на детското творчество и развиване на познавателните способности на деца и юноши.
Създаване на картинна галерия от детски произведения по темата, чрез специфичните възможности на различните видове изобразителни изкуства.
Регламент
За първи път в конкурса включваме и скулптура.
Може да моделирате, резбовате или изваете от всякакъв материал реплика /копие максимално близо до оригинала/ от многообразието на тракийското пластично наследство – релефи, малка пластика, апликации, монети, съдове и др.
Всеки от участниците може да участва с до две/2/ свои рисунки по обявената тема, формат 35/50, без ограничения в техниките на изпълнение.
Всеки от участниците може да участва с до две/2/ пластики по обявената тема с максимален размер във височина до 30см и размер на релефна плоскост с максимален размер дом 30/40см.
На гърба на всяка рисунка да бъдат записани четливо с молив следните данни - трите имена на участника, пол, възраст, образователна единица (училище, школа и др.), имена на преподавател, адрес за кореспонденция, телефон и e-mail за връзка и година.
Пластиките да бъдат съпроводени със същата информация плюс куриерска фирма за евентуалното им връщане.
Допуска се и индивидуално участие, в който случай следва да се посочат имена и данни за контакт с родител или настойник.
Участниците се включват в три възрастови групи:
Първа възрастова група – от 7 до 10 год.
Втора възрастова група – от 11 до 13 год.
Трета възрастова група – от 14 до 18 год.
Участвалите с пластики се класират на 1,2 и 3 място без възрастова група.
Журито се състои от художници, скулптури и историци.
Оценя се изразителността на произведението, неговата достоверност, връзка с темата и майсторство при използване на техники в изобразителния процес.
Журито селектира най-добрите рисунки и пластики за представянето им на изложба в рамките на Празниците в долината на тракийските царе, които ежегодно се провеждат в гр. Казанлък през последната седмица на месец август или началото на септември.
Изпратените творби и всички права върху рисунките и наградените пластиките остават запазени за организаторите на конкурса.
Рисунките не се връщат! Пластиките, изработени от метал, камък, дърво или стъкло и не са получили награда от конкурса се връщат за сметка на участника.
Награди
Грамоти и материални награди.
Ще бъдат присъдени по три награди във всяка възрастова група и три награди в раздел скулптура.
От 2018 година Исторически музей „Искра”, гр. Казанлък учреди специална награда – материали в размер до 200 лева за групово участие, която се присъжда на участвалите с най-голям брой представители в конкурса – клас, училище, школа, читалище или друга формация с един ръководител.
Ще бъдат присъдени награди на Община Казанлък, Общинска библиотека „Искра” гр. Казанлък, Литературно-художествен музей “Чудомир” гр. Казанлък ,НЧ Възродена искра – 2000”, фирми и организации – спомоществователи.
Датата и часа за награждаването, както и резултатите ще бъдат обявени в сайта на читалището.
Рисунките и пластиките трябва да бъдат получени на адрес гр.Казанлък,
ул „Георги Бенковски” №11, НЧ ”Възродена искра – 2000”, за конкурс „Траките”, до 23.08.2019, включително.
За контакти и информация: 0431/7 51 57, 0885141434 – Александра Пастърмова
0898809322 – Ренина Лекова
e-mail Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.